Jaunumi / Jaunumu saraksts / LRA viedoklis par izmaiņām tarifos
27.03.2017
Latvijas Radiologu asociācijas viedoklis par
Ministru kabineta 17.12.2013. noteikumu Nr. 1529 grozījumu projektu VSS-189, TA-617 Latvijas Radiologu asociācija ir iepazinusies ar Veselības ministrijas izstrādāto, 16.02.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto un 27.03.2017. Ministru kabineta komitejas sēdē izskatīto Ministru kabineta noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 17. decembra noteikumos Nr.1529 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība"", kuru paredzēts izskatīt 28.03.2017. Ministru kabineta sēdē.
Projekts skar radioloģisko izmeklējumu apmaksas nosacījumus, paredzot samazināt samaksu par iekārtu amortizāciju (datortomogrāfijā līdz 70-80%, ultrasonogrāfijā līdz 30%), kas būtiski samazinātu kopējo pakalpojuma tarifu.
Piedāvātais radioloģisko iekārtu amortizāciju samazinājuma modelis apdraud:
1. diagnostikas izmeklējumu kvalitāti, jo projekts kavēs novecojušo iekārtu nomaiņu pret jaunām un modernām, ar kurām var ātrāk un precīzāk diagnosticēt patoloģiju, personalizēt turpmāko ārstēšanu, samazināt pacienta saņemto starojuma devu un palielināt drošību. Ilgtermiņā samazinātais finansējums liks ārstniecības iestādēm lietot iekārtas ilgāk nekā tas ir lietderīgi vai iegādāties lētas, zemas kvalitātes diagnostiskās iekārtas. Jo īpaši tas attiecas uz ultrasonogrāfijas izmeklējumiem, kuri tiek izmantoti arī dzemdniecībā un ginekoloģijā un zemas kvalitātes pakalpojumu sniegšana šajā nozarē var atstāt tiešu ietekmi uz demogrāfiskiem rādītājiem, nenovērtējot pirmsdzemdību risku mātei un bērnam.
2. turpmāko radioloģijas nozares tehnoloģisko attīstību, bez kuras medicīnas uzturēšana kopējā Eiropas līmenī nav iespējama. Radioloģijai ir izšķiroša loma veselības aprūpē, diagnosticējot lielāko daļu slimību gandrīz jebkurā medicīnas nozarē, šo izmeklējumu izmantošana neatliekamās palīdzības sniegšanā, onkoloģijā, kardioloģijā u.c. medicīnas jomās mūsdienās ir pašsaprotama.
3. diagnostisko pakalpojumu pieejamību pacientiem un ārstniecības iestāžu finansiālo kapacitāti, jo iestādes saņems mazāku valsts finansējumu par veiktajiem diagnostiskajiem izmeklējumiem par to pašu vai lielāku sniegto izmeklējumu skaitu, kā rezultātā nenovēršami pieaugs iekārtu nolietojums, bez iespējām nodrošināt to nomaiņu un uzturēšanu labā kārtībā. Saskaņā ar aprēķiniem, jauno tarifu ieviešana samazinās ieņēmumus ārstniecības iestādēm Latvijā par 3,5 miljoniem eiro gadā. Saņemot mazāku finansējumu - zem pakalpojuma pašizmaksas - turpināsies ieņēmumu samazinājums nozarē ar sekojošu pakalpojumu skaita samazinājumu.
4. ārstniecības personu atalgojumu, jo pie papildus samazināta amortizācijas tarifa, samazinātiem ieņēmumiem ārstniecības iestādēm un joprojām zema atalgojuma tarifa cietīs arī ārstu radiologu, ultrasonogrāfijas speciālistu un radiologa asistentu atalgojums, kas visticamāk veicinās radioloģijas speciālistu nevēlēšanos sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, jauno un kvalificēto speciālistu aizplūšanu sakotnēji uz privātām struktūrām un sekojoši uz ārzemēm, kur atalgojums ir lielāks.
Maija Radziņa
|